Nākotnes prasmes
Par šo kursu
Šajā kursā tu uzzināsi vairāk par tendencēm, kas saistītas ar nākotnes prasmēm. Nākotnes darbavietas ietekmē tehnoloģiskais progress un globalizācija. Apzinoties gaidāmās pārmaiņas, tu būsi gatavs tām pielāgoties un būt citiem priekšā.
Darba prasmes nākotnē
Domājot par šobrīd tik aktuālo nākotnes prasmju tēmu, tehnoloģisko progresu, globalizāciju, izglītības nozīmi, pašizpausmes iespējām un darba dzīvi, pieejamajā informācijas apjomā tu droši vien jūties apjucis un satraukts. Patiesībā tā jūtas ne tikai jaunieši, bet arī pieaugušie, pat ja viņi nevēlas to atzīt. Raksti, plašsaziņas līdzekļi, viedokļu līderi, organizācijas un valdības dara visu iespējamo, lai sagatavotu mūs gaidāmajām pārmaiņām un par tām brīdinātu. Tomēr, lai gaidāmās pārmaiņas spētu izprast un attiecināt uz sevi, ir vajadzīga atvērtība un vienkārši un precīzi pasniegta informācija. Mēs tevi iepazīstināsim ar šobrīd notiekošajām diskusijām, aktuālajām tēmām, pētījumiem un nākotnes prasmju piemēriem, kas ir svarīgi jau šodien, lai palīdzētu tev sagatavoties nākotnei.
Pearson un NESTA pētījums “Darba dzīves nākotne ir gaišāka nekā jums šķiet” ievadīs Tevi šajā tēmā un sniegs cerības staru attiecībā uz nākotni.
Pētījumi liecina, ka tikai viens no pieciem cilvēkiem strādā tādā profesijā, pēc kuras tuvākajā nākotnē pieprasījums samazināsies. Šis skaitlis ir daudz zemāks, nekā liecina līdzšinējie satraucošie pētījumi par darbavietu automatizāciju. Dažos pētījumos tiek prognozēts darba vietu samazinājums lauksaimniecībā, tirdzniecībā un celtniecībā. Tomēr, pēc iepriekš minēto pētnieku domām, situācija nav tik drūma, kā varētu domāt. Gluži otrādi, šeit varētu rasties dažādas iespējas saistībā ar starppersonu komunikāciju vai tā saucamajām cilvēkprasmēm, kuras tiek vērtētas arvien augstāk. Šo prasmju vidū ir tādas prasmes kā mācīšanās, sociālā iekļaušanās, fokuss uz servisu un pārliecināšanas prasme. To ir svarīgi zināt, izvēloties studiju virzienu, kā arī ārpusskolas aktivitātes. Uztver sevi kā “zīmolu”, kuram būs vajadzīgs mārketings un kurš būs jāveido soli pa solim. Tas prasīs laiku un pacietību, bet uz labākajām lietām dzīvē ir vērts gaidīt.
Attiecībā uz nākotnes profesijām ir jātiek vaļā no dažādiem mītiem un aizspriedumiem. Globālais pētnieks un autors Daniels Saskinds (Daniel Susskind) stāsta par nākotnes darbavietām un ko tas nozīmē mums. Noskaties šo video, lai uzzinātu par 3 mītiem un kādēļ tie nav patiesi.
Pašizvērtējums
Profesijas vienmēr ir mainījušās. Iedomājies savus vecvecvecākus – kā dzīvoja viņi. Kuras 5 profesijas, tavuprāt, nākotnē mainīsies?
Starppersonu prasmes jeb māka komunicēt ar citām personām kļūst par arvien nozīmīgāku mūsu darba sastāvdaļu. Kādās situācijās tas jau šobrīd notiek?
Iztēlojies sevi kā “zīmolu”, kura izveidošanai ir vajadzīgs laiks. Vienīgi tev pašam ir jāsaprot, uz kuru pusi gribi virzīties. Kāds "zīmols" Tu esi?
Vai ir tikai viens īstais karjeras ceļš?
Domājot par mūsu vecāku, vienaudžu vai slavenu veiksmīgu cilvēku izvēli, mēs bieži pieņemam, ka viņu izraudzītais ceļš ir ļoti rūpīgi izplānots, jau sākotnēji zinot gala mērķi. Viņi, absolvējot vidusskolu, zināja, kurā augstskolā mācīsies un kādu profesiju izvēlēsies. Un pēc augstskolas absolvēšanas viņi turpināja strādāt savu sapņu darbu līdz pat pensijai. Tomēr situācija visbiežāk ir pilnīgi atšķirīga. Jaunieši redz soli pa solim izplānotu dzīvi, taču realitāte visbiežāk ir pavisam citāda. Tā ir profesijas maiņa, ceļošana uz ārzemēm, grāda iegūšana, pārtraukums studijās, lai nodarbotos ar citām lietām, strādāšana nepilnu darba laiku un elastīgums attiecībā uz savu dzīves ceļu un karjeras iespējām. Tā var būt pat karjeras mainīšana pilnībā un kaut kā jauna studēšana. Un tas ir pilnīgi saprotams un pieejams mums visiem. Mēs spējam veidot paši savu dzīves ceļu, to mainīt un izmēģināt darbu dažādās nozarēs, kā arī veidot vairākas karjeras savas dzīves laikā. Attālinātais darbs ir mainījis arī darba kultūru, un tagad ir daudz vairāk iespēju, kas pirms 10-15 gadiem būtu bijis pilnīgi neiedomājami.
Populārākais kurss Stenfordā (vienā no mūsdienu vadošajām universitātēm) šobrīd nav datorzinātne, kā varētu domāt, bet gan kurss ar nosaukumu “Veidojiet savas karjeras dizainu”, kurā, izmantojot dizaina domāšanas metodes, tu modelē, veido un plāno savu dzīvi un ceļu, pa kuru virzīties. Varētu domāt, ka tie cilvēki, kas studē Stenfordā, jau ir izvēlējušies savu ceļu un ir pilnīgi pārliecināti par to, ko vēlas darīt. Tomēr situācija ir pavisam citāda, jo cilvēki vēlas eksperimentēt un izmēģināt profesijas un darbus, kas iepriekš nav eksistējuši. Arī ļoti izglītoti profesionāļi savā karjerā pieņem lēmumus par dzīves ceļa maiņu un nolemj īstenot savus sapņus, kas iepriekš šķita neiedomājami. Ja savas karjeras sākumā tu skatīsies uz daudzajām un daudzveidīgajām nākotnes karjeras iespējām ar plaši atvērtām acīm, tu jutīsieties drošāk un būsi gatavs pārmaiņām mūža garumā. Un tad pirmais lēmums - ko studēt un kādu profesiju meklēt - vairs nešķitīs tik biedējošs. Ieplāno 5 karjeras arī savā dzīvē!
Pašizvērtējums
Neskatoties uz pieaugušo ieteikumiem, nav vienas pareizās atbildes, uz kādu karjeras ceļu tiekties. Dzīves laikā mēs spējam pielāgoties un izdarīt izvēli, veidojot pat 5 karjeras. Iedomājies 5 profesijas, kuras tu gribētu apgūt.
21 nākotnes profesija
Kā liecina LinkedIn pētījums, ASV gados jauni darba ņēmēji pirmajos 10 gados pēc augstskolas absolvēšanas četras reizes maina darbu, lai arī ne vienmēr karjeru. Darbavietu mainīgais raksturs jau tagad rada pārmaiņas darba tirgū, tāpēc ir pilnīgi loģiski meklēt sev dažādus karjeras ceļus un nodrošināties nākotnei, papildinot savu CV ar jaunām prasmēm, kas tiks novērtētas ilgtermiņā.
Līdz ar straujajām tehnoloģiskajām pārmaiņām, ko mēs tik labprāt izmantojam savā ikdienas dzīvē, mainās arī darbavietu raksturs. Tieši tāpēc šķiet dīvaini izglītot un gatavot jauniešus konkrētam darbam mūža ilgumā, ja viņu nākotnes profesija vēl nav pat izgudrota. Protams, automatizācija un tehnoloģiskais progress dažas darbavietas atņems, bet galvenokārt tās, kuras vajadzētu automatizēt sliktās darba vides dēļ. Tas nav drauds jaunatnei kopumā, jo jūs jau tāpat meklējat labākas darbavietas nekā jūsu vecāki.
Starptautisks uzņēmums “Cognizant” ir veicis pētījumu un sagatavojis priekšlikumus, kāda tuvāko 10 gadu laikā varētu izskatīties 21 nākotnes profesija, piemēram:
- datu detektīvs,
- virtuālā veikala pavadonis,
- finansiālās labklājības koučs,
- personīgās pieredzes kurators.
Kura no šīm varētu būt tava profesija?
Atrodi savu nākotnes darbu šeit!
“Cognizant” pētījums rāda, ka darbs vienmēr ir mainījies un pielāgojies sabiedrības progresam. Un arī to, ka daudzas pašreizējās darba vietas pasaulē nav cilvēkiem pievilcīgas vai veselīgas – tātad, vēl jo vairāk - šīm lietām būtu jāmainās. Lai gan mūs satrauc straujā tehnoloģiju attīstība un automatizācija, kas pārņem mūsu darbu, realitāte ir tāda, ka vienmēr būs vajadzīgi cilvēki, kas šīs tehnoloģijas programmē, vada un rūpējas par tām. Tātad vecās darba vietas izzūd, un rodas arvien jaunas. Dažas profesijas, kas varētu parādīties tuvāko 10 gadu laikā, šobrīd nav pat iedomājamas, bet situācija mainās tik strauji, ka mums tai nāksies pielāgoties. Un jaunieši šajā ziņā ir lielākie ieguvēji, jo pēc dabas viņi ir “tehnoloģiski attīstītāki” līdz ar katru nākamo paaudzi, un tas sniedz lielas iespējas.
“Cognizant” sarakstam ir pievienojis vēl 21 nākotnes profesiju. Video par to skaties šeit.
Pašizvērtējums
Darbs vienmēr ir mainījies, un dažas profesijas ir palikušas pagātnē.
Un ir TIK daudz tādu nākotnes profesiju, kādas mēs pat nevaram vēl iedomāties.
Iztēlojies un uzraksti 10 profesijas, kas, iespējams, parādīsies līdz 2040.gadam.
Radošuma nozīme
Saskaņā ar Pasaules Ekonomikas foruma datiem līdz 2020.gadam radošums būs trešā svarīgākā darbinieku prasme papildus sarežģītu problēmu risināšanas prasmei un kritiskajai domāšanai. Ziņojumā “Darba nākotne” teikts: “Līdz ar strauju jaunu produktu, jaunu tehnoloģiju un jaunu darba veidu parādīšanos, darba ņēmējiem būs jākļūst radošākiem, lai gūtu labumu no šīm pārmaiņām.” Turklāt, tā kā tiek prognozēta automatizācija, lai aizstātu daudzus monotonus darbus, cilvēki sāks radīt lielāku pievienoto vērtību un veiks pārdomātāku, radošāku darbu. Mainīsies arī darba vietas un tās vērtības, kas būs cieņā.
Roboti nenāk, tie jau ir klāt. Tie maina veidu, kā mēs strādājam, izklaidējamies, komunicējam, mācāmies un dzīvojam. Darbs un darbavietas vienmēr ir bijuši un pārveidojušies kopā ar sabiedrību. Tomēr pasaulē joprojām ir daudz darba vietu un uzdevumu, kas cilvēkiem nav ne patīkami, ne droši un kam būtu vajadzīgi tehnoloģiskie uzlabojumi. Un tehnoloģijām vienmēr būs nepieciešama individuāla pieja, zināšanas un vadība, lai tās izgatavotu, uzstādītu un uzturētu. Tādā veidā mēs atkal nonākam pie pamatprasmes, kas mūs atšķir no robotiem - mūsu RADOŠUMA, kas mums ir jāuzlabo un jāattīsta, jo tehnoloģijas gan risina problēmas, gan arī dažreiz tās mēdz radīt. Mūsdienu pasaulē visnepieciešamākās ir tā saucamās ‘personīgās iemaņas’: radošums, sadarbība, problēmu risināšana, kritiskā domāšana, sociālās un emocionālās prasmes. Šīs prasmes mums būs vajadzīgas neatkarīgi no tehnoloģiskajām pārmaiņām.
3 galvenie ieguvumi, veicinot radošumu darbavietā, ir šādi:
1. Radošums sekmē labāku komandas darbu: radošums darbiniekus iedvesmo strādāt kopā. Radošais process veicina sadarbību. Uzņēmumiem ir jārosina nepārtrauktas mācīšanās paradumi, mudinot darbiniekus meklēt jaunu informāciju, zināšanas un jaunus veidus, kā rīkoties. Daudzas unikālas idejas rodas vienam cilvēkam, bet, lai tās pilnībā īstenotu, ir jāiesaista komanda. Ļoti bieži labākās un radošākās idejas nāk no cilvēkiem, kas nav lēmumu pieņēmēju amatos, tāpēc, ja tev ir lieliska ideja, nebaidies izteikties.
2. Radošums palielina spēju darbiniekus piesaistīt un noturēt: kad tiek sekmēts radošums, darbinieki ir apmierinātāki ar savu darbu un ir lojāli uzņēmumam, kā arī aicina savus draugus strādāt šajā uzņēmumā. Talants piesaista talantu.
3. Radošums sekmē problēmu risināšanu: ja darbinieki spēj domāt radoši un ārpus rāmjiem, viņiem ir lielāka iespēja rast unikālus un inovatīvus risinājumus attiecībā uz tiem šķēršļiem, ar kuriem viņi saskaras. Šī vēlme atrisināt problēmas var radīt jaunus veidus uzdevumu risināšanai, kā arī palīdzēt efektīvāk vadīt uzņēmumu.
Kas ir jaunu prasmju apguve un pārkvalificēšanās? Un kā tas attiecas uz mani? Noskatieties video, lai uzzinātu vairāk.
Pašizvērtējums
Radošums ir viena no mūsdienu 3 galvenajām prasmēm, tāpēc noteikti to attīsti!
Esi atvērts jaunām idejām un dari savas idejas zināmas arī citiem.
Radošumu var arī iemācīt un attīstīt. Meklē padomus un ieteikumus, kā noturēties citiem priekšā.
Iepazīsti sevi!
Kāda veida personība tu esi – pētnieks vai ideju ģenerators? Ar kādu dzīvnieku tevi var salīdzināt? Vai esi komandas spēlētājs vai arī dod priekšroku individuālam darbam? Vecāki tevi mudina kļūt par baņķieri vai advokātu, bet vai tas ir tas, ko vēlies? Visi šie jautājumi ļoti bieži tiek uzdoti darba intervijās, uz tiem nākas atbildēt motivācijas vēstulēs vai draudzīgi tērzējot ar nākotnes kolēģiem. Ir labi sevi iepazīt un spēt izprast savas stiprās puses, saprast, kas rada motivāciju un dod prieku, un kāda ir tava loma komandā. Mēs visi esam atšķirīgi, un ir dabiski, ka esam spēcīgi dažādās jomās. Tāpēc, veidojot savu karjeras ceļu, ir svarīgi būt patiesam pašā sākumā. Te var nākt talkā personības testi.
Izpildi šos personības testus, kas sniegs tev labāku ieskatu sevī un ļaus attiecīgi plānot savus nākamos soļus personiskajā un profesionālajā attīstībā:
Tie ir arī jautājumi, kas visbiežāk tiek uzdoti darba intervijās, un ir labi tiem iepriekš sagatavoties.
Izpildi šo JAUTRO testu, lai noskaidrotu, kāda veida kolēģis esi.
Pašizvērtējums
Pirms izvēlēties karjeras ceļu, ir svarīgi sevi kārtīgi iepazīt.
Izpildi testus un meklē līdzības un atšķirības.
Izproti savu motivāciju un atklāj, kas tev rada prieku!
Daba pretstatā videi
Daba ietekmē mūsu gēnus, ko esam mantojuši. Gēni nosaka daudz ko: asins grupu, matu un acu krāsu. Taču arī videi, kurā dzīvojam, un apstākļiem, kuriem mums jāpielāgojas, ir liela loma. Šī ir interesanta paradigma, par ko padomāt. Daudzas lietas, ko uztveram kā pašsaprotamas, veido gan daba, gan apkārtējā vide, un tā mēs kļūstam par tiem, kas esam. Noskaties šo video.
Daži cilvēki ir ļoti talantīgi dažādās jomās, piemēram, mūzikā, sportā vai šahā. Tātad rodas jautājums - vai kāds, saņemot pareizās zināšanas un ļoti intensīvu apmācību, var kļūt par ekspertu konkrētā jomā? Vai arī ir kāda īpaša iezīme kā, piemēram, DNS, kas padara mūs vēl īpašākus iepriekš noteiktā veidā, lai mēs spētu apgūt īpašas prasmes? Vai mūsu DNS molekulas ir tik spēcīgas? Noskaties video, lai uzzinātu vairāk par DNS spēku.
Malkolms Gladvels (Malcolm Gladwell) ir slavens autors, kurš grāmatā “Talanta kods” izskaidro 10 000 stundu likumu: ja tu ieguldi pietiekami daudz pūļu, tu vari apgūt noteiktu prasmi. Lai gan ir tik vilinoši tam ticēt, patiesība ir daudz sarežģītāka, jo tavu spēju apgūt konkrētu prasmi nosaka gan daba, gan vide. Bez atbilstošiem apstākļiem, vides un atbalsta tavs dabas dotais talants var neuzplaukt un neattīstīties. Savu ceļu vari veidot pats par spīti un pateicoties īpašai DNS un pareizajiem apstākļiem. Tāpēc ņem to vērā un izmanto tev dotās iespējas!
Pašizvērtējums
Mēs sevī apvienojam gan ģenētiku, gan vidi, kurā dzīvojam.
Katrs no mums ir unikāls, bet mums ir zināmas līdzības.
Lai apgūtu kādu prasmi, ir vajadzīgas 10 000 stundas, ja vien apstākļi ir tam atbilstoši.
Pandēmijas radītās izmaiņas
Gandrīz 44% uzņēmumu vadītāju uzskata, ka ilgstošā ietekme, ko pasaules mērogā ir radījusi “COVID-19” pandēmija, izraisīs augstu strukturālā bezdarba līmeni, it īpaši jauniešu vidū. Tā ir biedējoša situācija, un satraucoši ir arī cilvēku izglītošanas ierobežojumi, kas ilgtermiņā ietekmēs zināšanu līmeni un jauniešu attīstību. Tomēr šī situācija ir mainījusi arī darba raksturu, iespējams radot vairāk jauniešiem pieejamu darbavietu:
- Pašreizējā aktualitāte ir pārkvalificēšanās, lai mainītu darba spēka prasmes un spēju pielāgoties pārmaiņām. Ja esi jauns students un tava darba pieredze nav pārāk liela, pārkvalificēšanās ir noderīga arī tev. Tas nozīmē, ka tevi var apmācīt un ievadīt jaunā profesijā. Šis ir īstais laiks, lai ātri mācītos un uzsāktu gaitas profesionālajā pasaulē. Izmanto šo iespēju!
- Attālinātais darbs tagad ir kļuvis par normu. Tas, kas pirms dažiem gadiem šķita neiespējams, tagad daudziem ir obligāts. Vairs nav ilgi jābrauc uz darbu vai jāpiedalās garās sanāksmēs. Laiku, ko tagad esi ietaupījis, vari izmantot, lai ienirtu dziļāk konkrētā tēmā, mācītos, studētu un kļūtu labāks savā izvēlētajā profesijā. Tagad ir pieejams tik daudz bezmaksas satura: semināri, lekcijas, podkāsti, bezmaksas tiešsaistes kursi. Izmanto šo laiku, lai papildinātu savu CV!
- Viss iepriekšminētais savukārt ir licis darba devējiem daudz vairāk uzticēties saviem darbiniekiem, radot uzticības atmosfēru, kas ir ļoti izdevīga arī jauniešiem. Tev var tikt dotas lieliskas iespējas pierādīt sevi, tāpēc esi drosmīgs un uzņemies iniciatīvu!
- Vēl viens interesants fakts ir tas, ka mēs visi esam vienā laivā - pandēmija ir skārusi ikvienu, un mēs visi esam tajā iesaistīti. Tāpēc mums visiem būs jāmācās pielāgoties mainīgajai situācijai, un šis ir lielisks laiks inovatīvu metožu, struktūru un ideju realizācijai. Esi drosmīgs un atsaucīgs un pacenties parādīt sevi no labās puses - tas ļoti drīz tev atmaksāsies.
Pašizvērtējums
Darbs ir mainījies uz visiem laikiem - pielāgojies tam!
Covid19 ievieš pārmaiņas darba tirgū - izmanto tās savā labā!
Uzņemies iniciatīvu un parādi sevi no labās puses!