Izglābt pasauli
Par šo kursu
Šajā kursā tu uzzināsi par iespējām, kā kļūt par pārmaiņu vēstnesi un “izglābt pasauli”, virzoties soli pa solim savos projektos un plānos. Tu iepazīsies ar tādiem jēdzieniem un procesiem kā sociālā inovācija, brīvprātīgais darbs mērķa sasniegšanai un projektu vadība un piekļūsi nozīmīgiem resursiem un mācību rīkiem, kas palīdzēs tev attīstīt tavas idejas un projektus, veicinot pozitīvas sociālās pārmaiņas.
Ja tu nekad neesi domājis, ka vari izvēlēties pasaules glābšanu kā darba/ profesionālo iespēju vai pat apsvērt brīvprātīgā darba iespējas, šis kurss tev parādīs pretējo! Tas ir ne tikai iespējams, bet var būt arī ļoti aizraujoši! Tev nav jābūt supervaronim, bet tev ir jāapņemas, jāpieņem lēmumi par to, uz ko vēlies koncentrēties, un jāattīsta nepieciešamās un atbilstošās kompetences un prasmes, kas palīdzēs tavā ceļā. Mēs ceram, ka Tev patiks šis ceļojums!
Vai mums ir jābūt supervaroņiem, lai glābtu pasauli?
Kad domājam par pasaules pārveidošanu, tā varētu šķist pārāk liela ambīcija. Kā mēs to izdarīsim? Vai mēs vispār esam spējīgi sevi iedomāties kā pārmaiņu vēstnešus? Kādas zināšanas un prasmes mums ir jāiegūst? Vai tas vispār ir iespējams?
Jā, tas ir iespējams! Mēs varam pamazām glābt pasauli - nelielas izmaiņas mūsu sabiedrībā var radīt ievērojamu pozitīvu ietekmi, ja tās atbilst cilvēku un dabas vajadzībām. Lai arī mēs neesam supervaroņi, darbs ir izaicinošs: mums jādomā par cilvēka eksistences pārveidošanu no globālās perspektīvas, saprotot, ka mēs esam tikai maza daļiņa no lielākas mīklas, kad sazināmies ar cilvēkiem un lobējam pozitīvas pārmaiņas kopienā un sistēmā, kad strādājam ar kaislīgiem un iedvesmojošiem prātiem un veicinām radošumu. Šī ir sociālās inovācijas un sadarbības ekonomikas joma.
Daudzi jaunieši kā tu ir atstājuši malā nedrošību un bailes un sākuši veikt šīs mazās izmaiņas, kas ir pārvērtušās pozitīvā sociālā transformācijā, risinot dažādas problēmas. Bet tas, protams, prasa darbu. Tev ir jādefinē savs fokuss, jāpieaicina partneri, jāapgūst ilgtspējīga biznesa iemaņas un jābūt drosmīgam, jo, iespējams, ceļā būs dažādi šķēršļi un kavēkļi.
Tiešsaistē un ārpus tās ir daudz informācijas, kas palīdzēs Tev plānot šo ceļojumu, lai kļūtu par pārmaiņu vēstnesi. Veic šos dažus mazos soļus, kas var palīdzēt tev sākt darbu:
- Noformulē misiju.
- Izpēti jomu.
- Konceptuāli noformulē savu piedāvājumu.
- Sazinies ar ģimeni un draugiem, lai saņemtu viņu viedokli un atbalstu.
- Izstrādā savu biznesa modeli.
- Meklē iespējamos finansēšanas avotus.
- Uzraksti rīcības plānu (un pieturies pie tā).
Uzzini, kā kļūt par sociālo uzņēmēju!
Pašizvērtējums
Vai tu kādreiz esi domājis par darbu sociālo inovāciju jomā?
Kāds būtu tavs dzinulis, un kas būtu tavā uzmanības centrā?
Iepazīsti dažādus iedvesmojošus sociālos novatorus!
Pārmaiņu veicēji strādā kopā, lai glābtu pasauli. Dažreiz tev vienkārši jāsatiek kāds, kurš izaicina tevi darīt kaut ko tādu, kas pozitīvi ietekmēs tavu kopienu. Sociālie novatori smagi strādā, domā radoši un uzdrīkstas rīkoties citādi. Šeit tu iepazīsi dažus no šiem cilvēkiem un projektiem un piekļūt dažādiem resursiem, kas varētu palīdzēt uzsākt strādāt pie savām idejām.
Sociālās inovācijas liek tev domāt globāli un rīkoties lokāli, uzmanīgi uzklausīt to, kas ir svarīgs un nepieciešams, būt zinātkāram un attīstīt savu radošumu. Tas arī mudina dziļāk izprast savu apkārtni un apzināties nepieciešamību sadarboties ar citiem, lai veicinātu pārmaiņas un bruģētu ceļu labākai nākotnei.
Izpēti pašreizējās Eiropas Komisijas darbības sociālo inovāciju jomā!
Gados jauni sociālie uzņēmēji jau maina pasauli, kamēr tu šo lasi. Viņu uzmanības loks ir plašs, atsevišķas viņu darbības ir lokālas, bet citas - starptautiskas. Kā piemērām tu vari meklēt sociālos uzņēmumus, kas:
- Bioloģiski nesadalāmus atkritumus pārstrādā modes aksesuāros;
- Izstrādā apavus bērniem, kas paplašinās piecus izmērus un kalpo līdz pieciem gadiem;
- Apkaro klimata pārmaiņas un pārtikas nepietiekamību;
- Padara veselības aprūpi pieejamāku;
- Dod sievietēm iespēju kļūt par līderēm savās kopienās;
- Nodrošina veselīgu pārtiku tuksnešos, kur tās trūkst.
Ja vēlies iedvesmoties un attīstīt pats savu ideju, tev vajadzētu aplūkot šos spilgtos piemērus, jo tie varētu būt tas atspēriena punkts, kas tev nepieciešams, lai atrastu savu kā sociālā pārmaiņu veidotāja unikalitāti un iespēju.
Uzzini vairāk par šiem un citiem jaunajiem sociālajiem uzņēmējiem!
Pašizvērtējums
No visiem projektiem, ar kuriem tikko iepazinies, ar kuru no tiem tu visvairāk sevi saisti? Vai nākotnē tu redzi sevi iesaistītu līdzīgā projektā?
Vai mēs varam iemācīties kļūt par sociālajiem novatoriem?
Jā, mēs varam. Mēs varam iemācīties domāt, izpētīt idejas, attīstīt atbilstošu domāšanu. Mēs varam attīstīt galvenās prasmes, zināšanas un kompetences, lai kļūtu par sociālajiem novatoriem. Izlasot uzņēmējdarbības un dizaina skolas Kaospilot, kas atrodas Orhūsā, Dānijā, gadījuma izpētes ziņojumu, tu vari saprast, kā noteikti izglītības ceļi veido pārmaiņu veidotājus.
Vai apņemsies izlasīt pilnu rakstu?
Tu vari izvēlēties, ar ko sākt, veicot nelielu mājasdarbu - īstenot šajā kursā iepriekš ieteiktās darbības, proti, veikt izpēti un pierakstīt savu rīcības plānu. Tā būtu neformālā pieeja mācību procesam.
Bet ja jūti nepieciešamību īstenot strukturētu mācīšanās veidu, vari reģistrēties tiešsaistes kursos, vebināros vai citās programmās, kas var sniegt dažāda veida informāciju par ilgtspēju, tehnoloģijām, pārvaldību u.tml. tēmām. Lielākā daļa no tām skars šādus jautājumus un saturu:
1. Problēmas definēšana
Darbs sociālās inovācijas jomā nozīmē risināt sarežģītus jautājumus un problēmas. Kas nozīmē, ka tev ir pilnībā jāiesaistās sistēmā, lai izprastu tās elementus un to savstarpēju mijiedarbību, kā arī iegūtu jaunus kontaktus - tas ir sākumpunkts inovāciju īstenošanai.
2. Domāšanas veida attīstīšana
Tā vietā, lai strādātu ar problēmām, meklējot nepilnības un neveiksmes, sociālā inovācija prasa darboties, balstoties uz resursiem. Šī pozitīvā pārmaiņa, kā mēs skatāmies uz savu apkārtni, ļauj attīstīt radošumu un atrast jaunus risinājumus, kas iepriekš nebija pieejami. Šie resursi var būt cilvēki, organizācijas vai lietas, kas atrodas sabiedrībā un ir vērtīgi elementi, kas bieži vien nav redzami.
3. Pārvaldi atšķirības
Būt sociālajam novatoram prasīs tev izkāpt ārā no savas komforta zonas, jo tas nozīmē darbu kopā ar dažādiem cilvēkiem, resursiem un organizācijām. Piemēram, tev būs jāiemācās pārvaldīt diskomfortu, kas rodas no dažādiem uzskatiem, stratēģijām un pat politikām. Drosme un izturība ir divas pārmaiņu veicinātāju pamatīpašības.
4. Dizaina domāšana
Ir izstrādātas vairākas metodes, kas sākotnēji bija domātas uzņēmējdarbībai, bet ir ieviestas arī sociālās inovācijas jomā attiecībā uz cilvēku centrētu dizainu. Dizaina domāšanas process ir viens no tiem, un ar tā palīdzību tu vari attīstīt savu projektu. Dizaina domāšana veicina arī jaunu procesu, pakalpojumu un lietotāju pieredzes radīšanu. Izmantojot iterāciju un prototipu veidošanu, kā arī iedziļinoties cilvēku reālajās vajadzības, tu vari izstrādāt ilgtspējīgus un piemērotus risinājumus sociālo inovāciju jomā.
5. Mainīt sistēmu – ko tas nozīmē?
Sociālās inovācijas darbojas sistēmu ietvaros, lai radītu risinājumus - kas nozīmē, ka tās kādā brīdī var apšaubīt pašu sistēmu, jo sociālā inovācija maina darbības noteikumus. Ir svarīgi pārdomāt noteikumus un to, kā tavs projekts šos noteikumus varētu apstrīdēt, un kādu labumu nestu tavas rosinātās pārmaiņas.
6. Efekta pastiprināšana
Ja tavs projekts ir veiksmīgs, kas sociālo inovāciju jomā nozīmē, ka tam ir pozitīva ietekme, dabiski ir palielināt tā ietekmi. Ir vairāki veidi, kā to izdarīt, papildus tradicionālajai bezpeļņas/ peļņas organizāciju darbībai un to mērķiem, struktūrai un ietekmes novērtējumam.
Šeit ir daži bezmaksas tiešsaistes kursu un rīku piemēri, kurus tu vari izpētīt, lai uzzinātu vairāk par šīm tēmām:
Kļūt par pārmaiņu veicēju: Ievads sociālajā inovācijā
Atklājot rītdienu. Mācīšanās ceļojums (MOOC)
Sociālās inovācijas joma nav tikai mūsdienīgs darbības lauks. Tā ir perspektīva, aicinājums rīkoties, kas prasa skaidru vērtību kopumu, attieksmi un stingru apņemšanos no tiem, kas izvēlas iet šo ceļu. Ja tu izvēlies iesaistīties sociālajos jauninājumos, tu izvēlies darboties ar cilvēci un Zemi. Tu izvēlies saistīties ar nākotni. Tu izvēlies kļūt atbildīgs un rīkoties cilvēku un planētas ilgtspējas vārdā.
Pašizvērtējums
Vai tu zini kādus sociālās inovācijas projektus savā valstī vai reģionā, kas tevi iedvesmo un par kuriem tu varētu uzzināt vairāk? Mēs iesakām mēģināt ieplānot tikšanos vai sarunu ar atbildīgo personu, lai tu varētu vairāk izpētītu to darbību.
Ko darīt, ja es vēlos mainīt pasauli, kļūstot par brīvprātīgo?
Kļūšana par brīvprātīgo, palīdzot trūkumā nonākušiem cilvēkiem, iesaistoties problēmu risināšanā vai sniedzot ieguldījumu sabiedrībā, ir laikietilpīga darbība, taču brīvprātīgā darba priekšrocības pārsniedz tā trūkumus. Zinātniskie pētījumi liecina, ka „daudzveidīgas, veiksmīgas pusaudžu brīvprātīgo programmas kopā ar atbalstu skolā sekmē uzlabojumus gan akadēmiskajā, gan sociālajā jomā. Proti, brīvprātīgais darbs veicina mācību kursu nesekmīguma līmeņa samazināšanos, izstāšanos no skolas un skolas pamešanu un lasīšanas prasmju uzlabošanos, tostarp arī pusaudžu grūtniecības samazināšanos, kā arī uzlabo pašapziņu un attieksmi pret sabiedrību”. Lasiet vairāk par to:
Brīvprātīgā darba ietekme uz brīvprātīgajiem jauniešiem
Noskaties arī šo lielisko Trishya Screwvala TEDxChennai runu par iemesliem, kāpēc brīvprātīgais darbs ir tik pārveidojoša pieredze.
Kā brīvprātīgais darbs var palīdzēt mainīt pasauli
Viens ļoti svarīgs brīvprātīgā darba aspekts ir atbilstība starp brīvprātīgo un apstākļiem, kādos notiek brīvprātīgais darbs, tāpēc ir ļoti svarīgi zināt, kā atrast sev piemērotu iespēju: tas palīdzēs tev satikt jaunus draugus, iesaistīties kopienās, attīstīt jaunas prasmes un kompetences un, iespējams, pat uzlabot tavu karjeru.
Lai to izdarītu, tev vispirms vajadzētu izpētīt savas intereses un mērķus un uzdot sev dažus jautājumus, kas ir ļoti noderīgi, lai prioritizētu brīvprātīgā darba iespējas:
- Ar ko tu vēlētos strādāt? (piemēram, pieaugušie, bērni, dzīvnieki, humānās palīdzības organizācijas utt.)
- Vai tu labprātāk strādātu ar komandu vai viens pats?
- Vai tu labāk jūties, strādājot fonā, vai labprātāk uzņemtos redzamāku lomu?
- Cik daudz laika tu būtu gatavs veltīt brīvprātīgajam darbam?
- Kādas, tavuprāt, tev ir prasmes, kas varētu būt noderīgas brīvprātīgajam darbam?
- Kādi iemesli ir pamatā tam, kāpēc vēlies kļūt par brīvprātīgo?
Atrodi īsto iespēju brīvprātīgajam darbam!
Pašizvērtējums
Vai tu zini kādas brīvprātīgā darba iespējas/ organizācijas? Vai tu pazīsti kādu, kurš strādā kā brīvprātīgais? Mēģini sazināties ar viņu pēc tam, kad esi izveidojis tēmu sarakstu, kuras vēlies izpētīt. Uzzini par to vairāk!
Kā es varu vadīt savus projektus?
Projektu vadība ir prakse, kuras mērķis ir veiksmīgi sasniegt projekta prasības un mērķus, izmantojot zināšanas par procesu, prasmēm, rīkiem, rezultātiem un metodēm.
Projektu - virkne uzdevumu/ darbību, kas jāveic, lai sasniegtu noteiktu mērķi vai rezultātu, kas ir vienkāršas vai sarežģītas, - var sastapt darbā vai mūsu ikdienas dzīvē (piemēram, sagatavojot pētījumu ziņojumu par konkrētu tematu, vai plānojot atvaļinājumu), un tam ir nepieciešama vadība. Atkarībā no sarežģītības līmeņa to var vadīt viena vai vairākas personas.
Projektu vadībā ir četri posmi:
1. Nospraud mērķus un iezīmē progresu
Sāc ar skaidru mērķu nospraušanu - norādi, kādi ir tavi projekta mērķi, ko tu vēlies sasniegt. Ideālā gadījumā tev vajadzētu būt skaidram priekšstatam par to, kāds būs mērķis, kad projekts beigsies. Šī skaidrā vīzija palīdz saglabāt motivāciju, vienlaikus zinot, kurp dodies un ko darīt, lai tur nokļūtu.
2. Sadali uzdevumus un nosaki termiņus
Pēc mērķu nospraušanas tu vari definēt uzdevumus un skaidrus (un reālistiskus!) termiņus. Šajā brīdī tev būs arī jāapraksta laiks, resursi un konkrētas darbības, kas piešķirtas katram uzdevumam un apakšuzdevumam - kas ir kritiska darbība projekta vadībā. Šī posma beigās tev jāspēj sastādīt rīcības plānu, kurā iekļauti identificētie resursi (un komandas biedri, ja tas ir sadarbības projekts). Ja tu strādā ar citām personām, tev vajadzētu arī deleģēt lomas, darbības un atbildību starp tām.
3. Izvēlies un īsteno stratēģijas
Izvēlies konkrētas stratēģijas projekta mērķu sasniegšanai, izpildot definētos uzdevumus. Šis galvenokārt ir laiks pētījumiem, izmantojot dažādus plānošanas rīkus, daloties idejās un dokumentos un efektīvi īstenojot izvēlētās stratēģijas.
4. Pārraugi, pielāgo un risini problēmas
Pat vislabākā stratēģija pasaulē var neizdoties, tāpēc projektu vadītājiem jābūt gataviem rīkoties, ja kaut kas neizdodas, kā plānots. Tad ir svarīgi bieži uzraudzīt rezultātus un termiņus, lai garantētu, ka rezultāti tiek sasniegti savlaicīgi un kvalitatīvi. Šajos brīžos fundamentāla ir problēmu risināšana un kritiskā domāšana, un tas var nozīmēt sākotnējo mērķu pārskatīšanu.
Noskatieties šo Džona Spensera īso video par četriem projekta vadības posmiem!
Lai kļūtu par efektīvu projektu vadītāju, tev jāseko līdzi informācijai par jauniem pieejamajiem rīkiem un resursiem, kas pastāvīgi tiek piedāvāti projektu vadītājiem, kā arī jābūt informētam par jauninājumiem nozarē.
Izpēti šīs vadlīnijas, rīkus un resursus!
Viena ļoti specifiska pieeja projekta vadībai, kas tev varētu būt noderīga, ir AGILE pieeja. AGILE process attiecas uz atkārtotu projekta pārvaldīšanas veidu, ko bieži izmanto programmatūras izstrādes projektos, lai veicinātu ātrumu un pielāgošanās spējas.
Atšķirība starp AGILE un “tradicionālo” pieeju projekta vadībai ir tā, ka tā ļauj sistemātiski pielāgot stratēģijas un procesus visa projekta laikā. AGILE filozofijas galvenie principi ir:
- Paļaušanās uz kvalificētiem cilvēkiem un viņu un klientu sadarbību;
- Sadalīt projekta vadības procesu mazos posmos, kas ļauj noteikt prioritātes;
- Sistemātiska pielāgošanās projekta mērķiem saskaņā ar klienta veikto rezultātu novērtējumu;
- Plānošanas un izpildes integrēšana, kas ļauj attīstīt organizatorisku domāšanu, kas veicina kvalitātes uzlabošanu.
Pieejamo resursu ir patiešām daudz!
Pašizvērtējums
Mēs aicinām tevi veikt šādu vingrinājumu: padomā par kādu no savas ikdienas dzīves projektiem un sadali to projekta vadības posmos. Vai tu vari saskatīt šo posmu atbilstību un/ vai pielietojumu arī profesionālā projektā?