Darba tirgus
Par šo kursu
Šajā kursā tiks sniegta praktiska un noderīga informācija par to, kā atrast savu sapņu darbu. Kā vislabāk sevi attīstīt un kādas prasmes uzlabot? Kur meklēt darbu un kā izcelties konkurentu vidū, veidojot CV un LinkedIn profilu? Kā sagatavoties darba intervijai? Esam sagatavojuši dažādus padomus un ieteikumus, kas tev palīdzēs karjeras attīstībā.
Ko darba tirgus no manis sagaida?
Viens no profesionālās attīstības ceļiem, kuru tu vari izvēlēties bez skolas, studijām vai kļūstot pats sev par priekšnieku, ir būt par alogotu darbinieku. Vai tu vēlies iegūt darbu savā sapņu uzņēmumā vai arī plāno iegūt pirmo nopietno ierakstu savā CV? Un kas īsti ir jāņem vērā pirms darba uzsākšanas? Viens no vissvarīgākajiem aspektiem ir pilnveidot savas prasmes, lai kļūtu par konkurētspējīgu un pievilcīgu kandidātu personāla atlases speciālistiem un labi sagatavoties savam turpmākajam darbam.
Tev būtu noderīgi zināt darba tirgus tendences un darba devēju gaidas attiecībā uz viņu nākamajiem darbiniekiem.
Interesantu ainu atklāja “Jauno uzņēmēju centra” veiktais pētījums par Darba tirgū pieprasītām prasmēm, analizējot darba sludinājumus Latvijā un Igaunijā, lai apzinātu prasmes, kas tiek pieprasītas darba tirgū 2018. gadā. Proti, darba devēji no saviem nākamajiem darbiniekiem sagaida specifiskas personīgās prasmes un iezīmes biežāk nekā noteiktu izglītību, tehniskās vai pamatprasmes (77% sludinājumos Latvijā un 84% Igaunijā). Otra izplatītākā prasība darba sludinājumos ir valodu zināšanas (attiecīgi 77% un 73%). Gandrīz tikpat bieži nepieciešama iepriekšējā darba pieredze (75% un 69%). Specifiskas zināšanas un prasmes ir minētas 63% sludinājumu Latvijā un 54% Igaunijā, un aptuveni tikpat bieži nepieciešamas komunikācijas un saskarsmes prasmes (59% un 57%). Izglītība konkrētajā jomā nepieciešama 53% vakanču Latvijā un 39% Igaunijā. Datorprasmes minētas 38% sludinājumu Latvijā un 40% Igaunijā. Savukārt salīdzinoši retākās prasības ir pamatprasmes (16% un 25%) un tehniskās prasmes (15% un 18%).
Tas atklāj, ka nepieciešamība pēc tādām personīgajām prasmēm kā atbildība, precizitāte, spēja strādāt patstāvīgi, vēlme attīstīties un mācīties, orientēšanās uz rezultātiem, mērķtiecība un izturība pret stresu ir vispieprasītākās prasmes mūsdienās un tādējādi prasa vislielāko uzmanību, īpaši jaunai paaudzei - nākamiem darbiniekiem. To zināt tev ir svarīgi un tas dod konkurences priekšrocības salīdzinājumā ar taviem vienaudžiem.
Aplūko pētījuma ziņojumu par darba tirgū pieprasītām prasmēm.
Arī 2018. gada Pasaules ekonomikas foruma “Ziņojums par darba nākotni” norāda uz iemaņām, kuras būs pieprasītas 2022. gadā:
- Analītiskā domāšana un inovācijas spēja
- Aktīva mācīšanās un prasmes mācīties dažādos veidos
- Radošums, oriģinalitāte un iniciatīva
- Tehnoloģiju projektēšana un programmēšana
- Kritiskā domāšana un analīze
- Kompleksu problēmu risināšana
- Līderības prasmes un spēja ietekmēt citus (sociālā ietekme)
- Emocionālā inteliģence
- Saprātīgums un spēja ģenerēt idejas
- Sistēmas analīze un novērtēšana
Meklējot darbu, ņem vērā prasmes, kas ir un būs pieprasītas tuvākajā nākotnē. Izzini un izproti savas stiprās puses, lai tu varētu būt pārliecināts par sev raksturīgajām iezīmēm. Apskati un izmanto sadaļā “Prasmes” ieteiktos dažādos personības testus, kas Tev varētu noderēt. Atceries arī, ka rekomendācijas un atsauksmes biznesa pasaulē iet tālu un ļoti bieži jaunais darba devējs sazināsies ar tavu iepriekšējo darba vietu un lūgs komentāru par tavu personību un darba ētiku.
Vai tu jau zini, kādu darbu vēlies iegūt? Un kādas prasmes tev vajadzētu uzlabot, lai būtu konkurētspējīgs konkrētajā nozarē? Mēs ierosinām tev izstrādāt plānu savas karjeras attīstībai un strādāt pie tā īstenošanas.
Noskatieties iedvesmojošu Tomasa Suaresa video, kurš sāka programmēt 12 gadu vecumā, pārvēršot savu hobiju par savu profesiju un iedvesmojot citus.
Pašizvērtējums
Kuras šajā sadaļā minētās prasmes ir Tev visspēcīgākās?
Kuras prasmes Tev pietrūkst un vēlies uzlabot?
Izveido sarakstu ar 5 lietām, kuras apņemies darīt, lai tās uzlabotu.
Kā sagatavoties savam sapņu darbam?
Domājot par savu nākotnes darbu, sākotnēji mēģini atbildēt uz jautājumu – kas tev patīk? Kādi mācību priekšmeti skolā rada aizraušanos? Vai tev patīk matemātika un statistika? Vai tevi aizrauj māksla un zīmēšana? Vai arī valodas un informācijas apkopošanas prasme ir tava stiprā puse? Tas būtu pirmais solis, lai vairāk izprastu sevi un savas vēlmes par iespējamo nākotnes darbu. Tas savukārt tevi tālāk aizvedīs pie nozares, kurā varētu mēģināt atrast darbu.
Lieliska iespēja uzzināt vairāk par profesijām, uzņēmumiem un konkrētām lomām ir “Ēnu diena” Latvijā, kas parasti notiek reizi gadā un sniedz lielisku ieskatu dažādās jomās. Noteikti izmanto šo iespēju, lai uzzinātu vairāk par vēlamo profesiju. Šī iniciatīva ļauj visu dienu sekot konkrēta uzņēmuma vai iestādes darba devējam un redzēt, ko šis darbs patiesībā nozīmē. Mūsu idejas par noteiktām profesijām veidojas no filmām, plašsaziņas līdzekļiem, draugiem un paziņām, taču patiesībā tās bieži ir sentimentālas vai vecmodīgas un nav aktuālas. Sekojot līdzi kādam darbiniekam veselu dienu, tu gūsi lielisku ieskatu viņa ikdienas darbā un uzdevumos.
Arī ja esi atvērts prakses iespējai, tas ir ļoti vērtīgs ceļš, pa kuru iet – tu uzzināsi vairāk par vēlamo profesiju, noslīpēsi savas prasmes, uzzināsi daudz jauna un būsi vērtīgs ieguvums arī uzņēmumam. Ļoti bieži uzņēmumi pēc prakses piedāvā apmaksātu un pastāvīgu darbu, tāpēc noteikti izmēģini šo iespēju. Šis ir viens no ātrākajiem ceļiem uz lielisku darbu, tāpēc noteikti izmantot to.
Ir arī taisnība – ja tev nav iepriekšējas darba pieredzes, tev būs jāsāk no pašiem pamatiem un jābūt gatavam pielikt daudz pūļu, lai pierādītu sevi. Lai pakāptos pa darba vietas kāpnēm un apgūtu noteiktas profesijas, noteikti būs vajadzīgs laiks, tāpēc esi pacietīgs, bet tajā pašā laikā nepielūdzams sava mērķa sasniegšanā. Un atceries, ka karjeras ceļā nav pareizas vai nepareizas atbildes – katrs darbs ir papildinājums tava CV veidošanai un pieredzes iegūšanai, tāpēc uzticies sev, un ar laiku ceļš būs skaidrāks. Tavā dzīvē var būt arī vairākas profesijas un karjeras ceļi, tāpēc nebaidies riskēt un neuztraucies, ja līdz skolas beigām tu joprojām nezini, kuru ceļu turpināt.
Ja tev ir izdevies atrast nozari, kurā vēlies strādāt, un konkrēto darbu, izpēti uzņēmumus. Skaties, kādas ir viņu vērtības un misija. Pārbaudi, vai ir kāda konference, kurā runā viņu pārstāvis vai izpilddirektors, un mēģini pie šiem uzņēmumiem vērsties vai uzdot kādus jautājumus. Sazinies ar cilvēkiem, kurus pazīsti vai šo uzņēmumu esošajiem vai bijušajiem darbiniekiem, un lūdz ieskatu uzņēmuma kultūrā, darba ikdienā un vidē (šeit var palīdzēt LinkedIn un Facebook). Mēģini uzzināt vairāk par uzņēmuma piedāvātajiem produktiem vai pakalpojumiem un kārtīgi sagatavojies līdz brīdim, kad būs jādodas uz darba interviju.
CV
Kad tev ir skaidra nozare, kurā vēlies strādāt, uzņēmumi un amati, kas tev varētu būt piemēroti, tev jāsagatavo kodolīgs un izcils CV.
CV ir pirmais iespaids par tevi darba devēja acīs, un tavs uzdevums ir izcelties pūlī.
Tavs CV ir tava personīgā mārketinga dokuments! Tam vajadzētu būt diezgan skaidram un kodolīgam, tajā pašā laikā nepārprotamam un piesaistošam, lai personāla atlases speciālists vēlētos tevi labāk iepazīt un uzaicināt uz interviju.
CV ir profesionāls kopsavilkums, kas izstrādāts vienkāršā un pievilcīgā formātā un valodā un kas iepazīstina ar tevi kā personu, tavu motivāciju pieteikties darbā, tavām prasmēm, izglītību un profesionālo pieredzi. Atceries, ka CV nav garlaicīgs darba vietu, projektu un apmeklēto skolu saraksts.
Optimāli CV būtu jābūt no 1 līdz ne vairāk kā 2 lappusēm. Pat pasaules vadošajiem uzņēmumu vadītājiem izdodas iespiest savu CV īsā un reprezentablā 1 lappuses dokumentā.
Šādi jāizskatās CV 21. gadsimtā.
Daži padomi, kā izveidot lielisku CV:
- Pielāgo savu CV katrai konkrētajai vakancei. Nav vienotas formulas, kas derētu visiem.
- Pievieno savu profesionālu bildi - portretu (nav obligāti, bet tas jauks veids, kā personalizēt savu CV).
- Neaizmirsti, ka tavai e-pasta adresei jāizskatās profesionālai (vislabākā pieeja: vārds.uzvārds@ ............, sliktākā pieeja: babe20xxxx@..............).
- Padomā, kādas būs sadaļas tavā CV un kādu informāciju par sevi vēlies nodot savam topošajam darba devējam. Neaizmirsti būt mazliet radošs un pievienot kaut ko interesantu, kas liks personāla atlases speciālistam atcerēties par tevi (piemēram, sadaļa “Lietas, ar kurām tu visvairāk lepojies”..).
- Pievieno aprakstu par sevi un motivāciju pieteikties darbā, izcel savas stiprās puses, prasmes un pieredzi. Atsaucies uz konkrētās vakances prasībām.
- Profesionālā pieredze: darbi, projekti, prakse, brīvprātīgais darbs. Mēģini pielāgot sarakstu tā, lai tam būtu vērtība vakancei, uz kuru piesakies. Esi stratēģisks! Īsumā uzskaiti savus pienākumus un sasniegumus katrā darba vietā vai projektā.
- Rakstot par savu formālo un neformālo izglītību un apgūtajiem kursiem, kā arī saņemtajiem sertifikātiem – atkal nepazaudē saikni ar vakanci. Pievieno dažus atslēgvārdus par prasmēm un zināšanām, kuras esi ieguvis katrā izglītības posmā.
- Izmanto treknrakstu, lai izceltu vissvarīgākos atslēgvārdus.
- Pārbaudi pareizrakstību un gramatiku un lieto profesionālu valodu.
- Tev nav jābūt dizainerim, tu vari par tādu kļūt! Izmanto bezmaksas tiešsaistes rīkus, kas ir vienkārši lietojami dizaina rīki, piemēram, canva.com, lai izveidotu savu CV, pamatojoties uz jau iepriekš izstrādātām un skaistām CV veidnēm.
Izcelies pūlī, tajā pašā laikā nepārspīlē! Ļoti krāsains CV, iespējams, nav piemērots jaunākā jurista amatam juridiskajā birojā. Tomēr dari visu iespējamo, lai atrastu pareizo veidu, kā sevi prezentēt!
Pašizvērtējums
Šoreiz ķersimies pie reālas rīcības!
Tavs uzdevums ir sagatavot savu visu laiku labāko CV.
LinkedIn profils
LinkedIn piedāvā vairākas iespējas darba meklēšanā. Tā ir arī vislielākā un spēcīgākā platforma, kuru personāla atlases speciālisti izmanto, lai atrastu kandidātus savām vakancēm. Esi gatavs izveidot savu profilu LinkedIn? Atceries, ka personāla atlases speciālisti, iespējams, vēlēsies googlēt tavu vārdu un apskatīties, kāda informācija par tevi ir pieejama tiešsaistē, tāpēc esi apdomīgs par to, ko un kur tu publicē. Personāla atlases speciālisti var būt ieinteresēti aplūkot arī tavus sociālo mediju profilus citās platformās. Tāpēc parādi sevi kā nopietnu darba meklētāju!
Ja tu jau esi izveidojis savu CV angļu valodā, vari izmantot to pašu informāciju, lai izveidotu savu LinkedIn profilu.
Kā izveidot pievilcīgu LinkedIn profilu?
Izcelies
- Izvēlies profesionālu profila bildi. Tai nav jābūt ļoti nopietnai un garlaicīgai, drīzāk pozitīvai un atvērtai, vienlaikus atstājot profesionālu iespaidu. Padomā arī par atbilstošu fona attēlu. Šis ir vizuālais saturs, kas piesaistīs cilvēku uzmanību.
- Izdomā labu virsrakstu. Tas ir teikums, kas atrodas tieši zem tava vārda Profila sadaļā. Tam jāizskatās konkrētam, saprotamam un pievilcīgam. Standarta veids, kā izveidot virsrakstu, ir “Amata nosaukums uzņēmumā”. Tu vari virsrakstā arī ierakstīt savas kompetences vai kompetences jomas. Piemēram, “Jurisprudence”, “Digitālais mārketings”, “Tīmekļa vietņu dizains” vai tamlīdzīgi. Ja meklē darbu, vari pievienot: “Atvērts jaunām darba iespējām” vai pat konkrētāk: “Atvērts jaunām darba iespējām IT jomā”. Ja esi students, tu vari arī izveidot savu virsrakstu šādā veidā: “Mārketinga students, kurš meklē sociālo mediju praksi”.
- LinkedIn tavā profilā piedāvā funkciju “Atvērts darbam”. Aktiviziējot šo funkciju, tavs profils izcelsies. Tu vari izvēlēties, vai to parādīt visiem LinkedIn lietotājiem vai tikai personāla atlases speciālistiem. Šajā sadaļā vari arī norādīt vēlamo amata nosaukumu, atrašanās vietu, sākuma datumu un darba veidus.
Izmanto iespējas
- Sadaļā “Par” tu vari uzrakstīt aprakstu par sevi un savām prasmēm, īsu savas pieredzes kopsavilkumu. Ievieto atslēgvārdus, jo LinkedIn savā meklētājprogrammā izmanto atslēgvārdus. Ja tu meklē darbu, šajā sadaļā uzraksti arī to, ko tieši tu meklē. Šī ir vieta, kur pastāstīt savu stāstu un prezentēt savu unikalitāti.
- Uztver sadaļu “Pieredze” nopietni. Arī brīvprātīgais darbs un prakse veido tavu pieredzi. Uzskaiti tikai visatbilstošāko pieredzi. Pievieno galvenos pienākumus un sasniegumus katrā darbā. Iekļauj tikai visatbilstošāko pieredzi – tavu kā viesmīļa vasaras darba pieredzi vari izlaist, ja meklē jaunākā atbalsta speciālista amatu IT jomā.
- Sadaļā “Izglītība” uzskaiti apmeklētās skolas un iegūtos diplomus: vari īsi aprakstīt svarīgākos mācību priekšmetus, kā arī projektus un apmaiņas programmas, kurās esi piedalījies.
Iesaisties un paplašini savu kontaktu tīklu
- Pievieno atbilstošās prasmes sadaļā “Prasmes”. Padomā par atslēgvārdiem. Personāla atlases speciālisti izmanto atslēgvārdus, lai meklētu iespējamos kandidātus.
- Novērtē citu cilvēku prasmes un lūdz novērtējumu savām prasmēm.
- Palūdz rekomendācijas no saviem kolēģiem un profesoriem. Kas varētu sniegt tev rekomendāciju?
- Neaizmirsti pievienot arī apgūtos kursus (arī sertifikātus, ja tādi ir), projektus, kuros esi piedalījies, kā arī valodas, kuras pārvaldi, un savus sasniegumus.
- Paplašini savu kontaktu loku. Esi aktīvs, atzīmējot Patīk saturam, ko koplieto citi cilvēki, izveido savus rakstus un ziņas, pievienojies sev interesējošām grupām un piedalies diskusijās.
Lai izveidotu izcilu LinkedIn profilu, tu vari darīt vēl vairāk – uzzini vairāk par padomiem un ieteikumiem.
Pašizvērtējums
Mēs iesakām tev rīkoties šādi:
1. Ieej LinkedIn un izpēti dažādu cilvēku – gan pieredzējušu profesionāļu, gan studentu profilus, lai gūtu iespaidu un iedvesmu.
2. Izveido savu LinkedIn profilu.
3. Lūdz atgriezenisko saiti par savu tikko izveidoto profilu draugiem, radiem un skolotājiem.
Kur un kā meklēt darbu?
Proaktivitāte ir darba meklēšanas devīze! Nepaļaujies tikai uz parasto tiešsaistes meklēšanu darba portālos un brīvajām vakancēm: izej uz tiešo kontaktu un ļauj uzņēmumiem, organizācijām un ietekmīgiem cilvēkiem par tevi uzzināt! Sazinies tieši ar lēmumu pieņēmējiem, jautā cilvēkiem, ko pazīsti, atsauksmes un ieteikumus, veido pats savas iespējas, pat ja šobrīd nav darba piedāvājumu tev visvairāk interesējošajā jomā/ organizācijā. Tas palīdzēs kļūt pamanītam un, cerams, tas atmaksāsies nākotnē.
Latvijā visbiežāk izmantotā darba sludinājumu vietne ir cv.lv un LinkedIn, kur gan valsts iestādes, gan uzņēmumi, gan organizācijas publicē savas vakances. Ja meklē praksi, prakse.lv būs ļoti noderīga platforma. Kad esi atradis sev piemērotāko uzņēmumu, nozari vai nišu, kurā vēlies meklēt darbu, mēs iesakām tev pārbaudīt uzņēmuma tīmekļa lapu un profilus, jo iespējams ir kāda jauna vakance, kuru viņi vēl nav publicējuši citur. Latvijā tēmturis #teirdarbs tiek daudz izmantots sociālajos medijos, tāpēc noteikti pārbaudi, vai sociālajos tīklos nav atbilstošu ierakstu.
Kad esi izveidojis savu iecienītāko uzņēmumu un iestāžu sarakstu, nosūti viņiem savu CV un motivācijas vēstuli, pat ja viņiem pašlaik nav brīvu vakanču. Personāla atlases speciālisti redzēs tavas pūles un interesi par uzņēmumu un informēs tevi, vai tuvākajā nākotnē ir plānotas kādas darba iespējas. Esi aktīvs un izmanto katru iespēju. Šim nolūkam vari izmantot arī LinkedIn, jo uzņēmuma personāla atlases speciālisti arī tur ir ļoti pretimnākoši.
Viens no ātrākajiem veidiem, kā nokļūt pie potenciālā darba, ir caur cilvēkiem, kurus tu jau pazīsti. Ja esi atradis uzņēmumu, kas Tev patīk un vēlies tur strādāt, apmeklē savu draugu sociālo tīklu profilus un pārliecinies, vai gadījumā kāds tur nestrādā. Tu vari vērsties pie viņiem, lai uzzinātu vairāk par darba vidi uzņēmumā. Ļoti bieži uzņēmuma vadība jautā saviem darbiniekiem rekomendācijas un ieteikumus par jauniem darbiniekiem, nevēloties atklāti publicēt vakances. Tas ļoti bieži ir tavs ātrākais ceļš uz darbu, tāpēc pārliecinies, lai jūsu attiecības būtu profesionālas, atklātas un godīgas, lai paziņas ieteiktu tevi šādos gadījumos.
Izlasi lielisku rakstu par to, kā iegūt sapņu darbu pirms 25 gadu vecuma sasniegšanas.
Pašizvērtējums
Vai esi jau izveidojis organizāciju/ cilvēku sarakstu, ar kuriem vēlies strādāt kopā?
Ja tā:
- Nosūti viņiem savu CV, paskaidrojot, kāpēc vēlies ar viņiem strādāt kopā.
- Palūdz īsu personisku tikšanos, lai tu varētu vairāk izstāstīt par savām kompetencēm, spējām un pievienoto vērtību uzņēmumam.
Darba intervija
Kā sagatavoties darba intervijai?
- Pārliecinies par norunāto laiku, vietu un prasībām
Pirmkārt, vai tev ir viss skaidrs par saskaņoto intervijas laiku, vietu un prasībām? Vai tā ir fiziska vai tiešsaistes intervija? Vai būs kāds papildu uzdevums, kuru personālā atlases speciālists var lūgt tev veikt? Padomā par to, ko tu vilksi mugurā. Ir kāds stāsts par konkurenci starp diviem vienlīdz kvalificētiem kandidātiem, no kuriem darba devējs izvēlējās piedāvāt darbu profesionālāk ģērbtajam.
Ja pirms intervijas neesi pārliecināts par kādu sīkumu, nevilcinies vērsties pie personāla atlases speciālista un uzdot jautājumu, kas nav skaidrs. To noteikti uzskatīs par pozitīvu zīmi, ja tu uzņemsies iniciatīvu noskaidrot kaut ko, kas tev nav pilnībā saprotams. Tas parādīs, ka tu esi atbildīgs un atvērts kandidāts un līdzīgi rīkojies arī reālajā dzīvē.
- Uzzini vairāk par uzņēmumu un darba vietu
Tev rūpīgi jāizpēta visa pieejamā informācija par uzņēmumu, uz kuru tu piesakies, un darba vietu šajā uzņēmumā. Kāds ir uzņēmuma bizness? Cik liels ir uzņēmums un tā bizness? Kādas ir tā vērtības un kultūra? Izpēti visu par uzņēmuma piedāvātajiem produktiem vai pakalpojumiem.
- Izpēti darba vietu
Uzmanīgi izlasi vakances prasības. Ko no tevis sagaida nākamais darba devējs un cik labi tu esi piemērots šim amatam? Apdomā savas stiprās puses un prasmes katrai no prasībām. Vai tev jāpieliek papildu pūles, lai iegūtu dziļāku izpratni par konkrētu jomu vai tēmu? Ieplāno laiku, lai varētu pilnvērtīgi sagatavoties.
- Sagatavo prezentāciju par sevi
Esi gatavs sevi labi prezentēt intervijā. Sagatavo īsu prezentāciju par sevi, lai to izmantotu, kad tiek lūgts intervijā pastāstīt par sevi, savu motivāciju un pieredzi. Kādas ir tavas prasmes? Kāpēc tu vēlies pieteikties šim darbam, un kāpēc lai darba devējs izvēlētos tieši tevi? Tev noteikti tiks dota iespēja paskaidrot savu interesi pieteikties šim konkrētajam darbam.
- Sagatavošanās testam (ja paredzēts)
Ja plānots pārbaudījums vai uzdevums, kas jāveic atlases procesā, noteikti labi sagatavojies, lai pārzinātu tēmu.
- Padomā par savām atbildēm un izspēlē interviju
Apsver jautājumus, ko personāla atlases speciālists varētu tev uzdot, un kādas atbildes tu varētu sniegt. Iedomājies, ka piedalies reālā intervijā, un mēģini “iekāpt personāla atlases speciālista kurpēs”. Kas viņu varētu interesēt? Ko vēlētos uzzināt par tevi? Padomā par savām atbildēm un dažādiem piemēriem no savas pieredzes par to, kā tu rīkojies noteiktās situācijās.
Palūdz draugiem un ģimenes locekļiem palīdzēt izmēģināt šo interviju. Tavs draugs vai mamma/ tētis var izspēlēt personāla atlases speciālista lomu. Palūdz viņiem sastādīt nejaušu jautājumu sarakstu. Šāda lomu spēle palīdzēs tev pamanīt vājās vietas, pie kuru uzlabošanas tev jāstrādā, līdz notiek īstā intervija. Ja nav neviena, kas tev varētu palīdzēt, praktizē savus jautājumus un atbildes skaļā balsī pats.
- Iepriekš pārbaudi tiešsaistes sanāksmju rīkus
Ja tā ir tiešsaistes intervija, pirms intervijas neaizmirsti pārbaudīt datora skaņas un video iestatījumus. Veic testu, lūdzot palīdzīvu saviem draugiem. Pārliecinies, vai tavs video fons izskatās labi. Fonā nevajadzētu būt pakārtām drēbēm vai nemazgātiem traukiem! Pārbaudi, vai attēls neizskatās pārāk spilgts vai tumšs. Vai kamera ir vērsta tā, lai tevi labi redzētu? Padomājot par šīm lietām, tu atstāj labu iespaidu iespējamajam nākamajam darba devējam un vari būt pārliecināts par savu sniegumu.
- Sagatavo savus jautājumus
Kad personāla atlases speciālists tev jautās, vai tev ir kādi jautājumi, esi gatavs uzdot jautājumus par lietām, kas tev interesē. Nepārspīlē, bet izmanto šo iespēju, lai iepazītu kaut ko tādu, kas tev interesē. Piemēram, vari lūgt aprakstīt parastu darba dienu darbavietā vai iepazīt uzņēmuma kultūru, vai attālinātā darba politiku. Tevi varētu interesēt uzzināt par to, cik ilgā laikā plānots aizpildīt vakanci, ja par to iepriekš nav tikusi sniegta informācija.
- Esi zvaigzne!
Papildus visiem centieniem, kas ieguldīti sagatavošanās darbos, kas ir patiešām svarīgi, mēģini būt godīgs, būt tāds, kāds tu esi, un saglabāt pozitīvu attieksmi. Smaids un pieklājība vienmēr ir laba zīme. Esi pārliecināts, ka demonstrē sevi no vislabākās puses, lai liktu personāla atlases speciālistam tevi atcerēties.
Vienmēr ir labi pārlūkot personāla atlases speciālistu emuārus (blogus), lai uzzinātu viņu uzskatus un padomus labai intervijai. Personāla atlases speciālistiem patīk LinkedIn, tāpēc noteikti seko tiem un saņem noderīgus norādījumus un padomus.
Lasi vairāk par to, kā sagatavoties intervijai
Noskaties šo video, kas tev palīdzēs sagatavoties intervijai
Pašizvērtējums
Paņem papīra lapu un pieraksti savas stiprās puses, talantus, sasniegumus, labākos mirkļus no savas pieredzes. Kas tu esi? Kāda ir tava izglītība un pieredze?
Izveido 1 minūti garu prezentāciju par sevi, ko varētu izmantot kā ievadu īstai darba intervijai.